You are here: Home » Edukacja i wychowanie » Matematyka na co dzień

Matematyka na co dzień

Matematyka to nie tylko lekcja w szkole, wystarczy zwrócić uwagę na to, po czym chodzimy na co dzień. Bardzo interesujące z matematycznego punktu widzenia są posadzki, chodniki, czy wycieraczki. Kostki brukowe mają zazwyczaj kształt figur, którymi można szczelnie wypełnić płaszczyznę (powstaje wtedy parkietaż)[1]. Nawet jeżeli są to zwyczajne prostokąty, to mogą być układane na kilka różnych sposobów. Można też napotkać kostki o bardziej oryginalnych kształtach.

Dachówka Seter — Zdjęcie stockowe

Źródło: https://pl.depositphotos.com/7477908/stock-photo-tile-setter.html

Do ułożenia posadzki z jednego typu kafelka – wielokąta foremnego (nazywanej parkietażem platońskim) możemy użyć: trójkąta, kwadratu lub sześciokąta.

       

http://www.decorimpresja.pl/monte/podstaw/przedmiot_p/matma/parkiet/parkiet03.htm

 

  

Źródło: http://www.matematyka.wroc.pl/matematykawsztuce/matematyka-pod-stopami-ii

Czasem warto też obejrzeć parkiet w mieszkaniu znajomych, zajrzeć do starych kamienic, kościołów lub innych budynków. A gdzie szukać ciekawych posadzek? Najprościej na ulicy. Czy potrafisz odnaleźć wszystkie prezentowane niżej wzory na warszawskiej, a może Łuckiej drodze?

Beata Boroń-Salamońska
nauczyciel matematyki

[1] szczelne pokrycie płaszczyzny jednym lub kilkoma rodzajami nie nakładających się na siebie wielokątów (płytek); Źródło: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/parkietaz;3954427.html