You are here: Home » Język angielski » „Za słowami jest cały świat” prof. Jerzy Bralczyk

„Za słowami jest cały świat” prof. Jerzy Bralczyk

ang Basia Gdy zaczynamy naukę języka obcego, zależy nam na jak najlepszym jego opanowaniu. Opanowanie języka to umiejętności w zakresie komunikacji (słuchanie i mówienie), czytania i pisania. Od czego zaczynamy naukę języka angielskiego? Podstawą jest słownictwo, coraz bardziej zaawansowane na każdym poziomie. Popularne „słówka” niosą ze sobą znaczenie. Ich znajomość umożliwia rozumienie i budowanie bardziej złożonych wyrażeń, zdań, a potem tekstów: SMS-ów, listów, opowiadań, opisów itp. Niestety, słówka bardzo łatwo „uciekają”, są zapominane, zwłaszcza w początkach nauki języka. Taki problem ma większa część młodzieży w naszej szkole. Dlatego też potrzebne stałe utrwalanie i przypominanie słownictwa. Jest wiele sposobów na naukę słówek i języka w ogóle. Najskuteczniejsza, jak wiadomo, jest praktyka (do czego niezbędna z kolei jest samodzielność i aktywność). Biblioteka OSWG jest wyposażona w spory zbiór książek angielskojęzycznych na różnym poziomie trudności, od bardzo łatwych, gdzie można odświeżać, przypominać sobie wiele słówek, które wciąż są zapominane, do tych na bardziej zaawansowanym poziomie. Książki są o różnej tematyce: młodzieżowe, przygodowe, na temat sportu, geografii, historii, kultury i literatury wybranych krajów, a kultura i zwyczaje są również związane z językiem. Niektóre pozycje służą do opracowania lektur lub konkursów szkolnych. Młodzież może też wybierać pozycje anglojęzyczne zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i czytać dla przyjemności, a łączenie przyjemnego z pożytecznym zawsze jest owocne.

Barbara Paczyńska