You are here: Home » Edukacja i wychowanie » Nie samą nauką żyje człowiek… czyli, co można zrobić w Przystanku Łucka

Nie samą nauką żyje człowiek… czyli, co można zrobić w Przystanku Łucka

Dzisiaj szkolna codzienność to dość napięty plan lekcji. Czasem trudno znaleźć czas dla siebie, ale w Ośrodku staramy się zapewnić młodzieży szeroki pakiet zajęć dodatkowych. Wierzymy, że młody człowiek ma dużo energii i pomysłów na życie, część z nich przychodzi do nas z konkretnymi zainteresowaniami, a my chcemy dać im możliwość rozwijania swoich pasji. Dla typu naukowców mamy różnorodne koła przedmiotowe: biologiczne, historyczne, językowe, czytelnicze. Dla artystów w ofercie znajdują się koło teatralne, filmowe, plastyczne czy zajęcia z „migania muzyki”. Sportowcy mogą trenować siatkówkę, ćwiczyć mięśnie na siłowni czy zajęciach z gimnastyki. Wielu naszych uczniów trenuje również w klubach zewnętrznych. Smakosze mogą brać udział w zajęciach kulinarnych, na których pieką ciasta, robią sałatki, eksperymentują ze smakami. Osoby z talentem pisarskim albo zacięciem dziennikarskim mogą realizować się angażując w prace zespołu redagującego szkolną gazetkę „Czy wiesz?”.Z kolej Ci bardzo aktywni, lubiący pracę na rzecz innych i chcący wpływać na rzeczywistość szkolną pracują w Samorządzie Uczniowskim i dbają o dobrą atmosferę w placówce. Na kochających Warszawę i tych, którzy chcą ją lepiej poznać czeka Koło Młodego Przyjaciela Warszawy. Młodzież zainteresowaną zdobywaniem doświadczeń w pracy tłumacza Polskiego Języka Migowego zapraszamy na spotkania Koła Głuchego Tłumacza, gdzie pod okiem specjalistów uczą się tej sztuki i ćwiczą, ćwiczą, ćwiczą.

W naszej codzienności mamy również różnego rodzaju konsultacje, podczas których uczeń może rozwijać swoje kompetencje językowe, skorzystać z porady nauczyciela, uzupełnić braki w wiadomościach, spowodowanych na przykład chorobą, a co za tym idzie nieobecnością w szkole. W czasie roku szkolnego organizowane są również rozmaite imprezy, konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi czy też wyjścia do kina, teatru, na wystawy, do muzeum jak i na różnego rodzaju warsztaty.

Dobrą okazją do zdobywania nowych doświadczeń jest udział w projektach europejskich, które od kilku lat są realizowane na terenie Ośrodka. Młodzież wyjeżdżała do Norwegii, Anglii, Turcji, Włoch, Niemiec, gościliśmy również u nas młodzież z Bułgarii, Włoch, Rumunii. W ramach tych działań młodzi zdobywali doświadczenia w zakresie tworzenia słowników, metodyki i zasad pracy tłumacza języka migowego, pokonywania barier i wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością, angażowali się w działania artystyczne wraz ze słyszącymi rówieśnikami. Mieli szansę poznać ludzi z innych kręgów kulturowych, wymienić doświadczenia życiowe z rówieśnikami z wadą słuchu.

Staramy się wspierać naszych uczniów i zachęcać do odkrywania pasji. Zachęcamy młodzież do realizacji własnych pomysłów, poszukiwania na nie funduszy, tak zaczęła się nasza przygoda z programem „Aktywna młodzież mieszka w Warszawie” Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych. To projekt grantowy, w którym może wziąć udział grupa nieformalna np. grupa uczniów. W latach 2013-2015 nasi uczniowie zrealizowali 8 projektów o różnorodnej tematyce. Powstały projekty: kulinarne, muzyczno-językowe, tłumaczeniowe i fotograficzne. Była to doskonała okazja na zdobycie nowych doświadczeń, zwiększenie wiedzy w danej dziedzinie, zdobycie nowych umiejętności np. planowania własnych działań, pisania wniosków, pilnowania terminów i wywiązywania się z podjętych zobowiązań.
Taka aktywność bardzo pozytywnie wpływa na rozwój, poszerza horyzonty, buduje wiarę w siebie. Wiadomo, że nic tak człowiekowi nie poprawia humoru i nie dodaje energii jak aktywny wypoczynek. Rozwój własnych zainteresowań, działania sprawiające przyjemność to sytuacje, w których w naturalny sposób, pomimo wysiłku, człowiek uczy się nowych rzeczy, zbiera doświadczenia i rozwija się nawet tego nie czując. Chcemy, by nasi uczniowie stawali się młodymi, odpowiedzialnymi, pełnymi chęci do życia, pewnymi swojej wartości ludźmi. By odkrywali świat i znajdowali w nim rzeczy, których robienie będzie miało dla nich znaczenie.

Jak rozwijają swoje pasje Uczniowie, mogą Państwo przeczytać poniżej:

Na Łuckiej można robić dużo ciekawych rzeczy – są kółka czytelnicze, warsztaty kulinarne, są tak różne zajęcia, że każdy może bez problemu dobrać sobie coś zgodnie ze swoimi zainteresowaniami (np. fotografia, sport, taniec, informatyka, strzelectwo itp.). Ja na przykład, by rozwijać swoje pasje, chodzę na kółko polonistyczne i historyczne, oraz biorę udział w szkolnych, i pozaszkolnych konkursach, a także w ciekawych wycieczkach (Jakub)

W tej szkole rozwijam się aktorsko, bo lubię grać na scenie. Lubię także zajęcia sportowe. Dzięki logopedii lepiej odczytuję mowę z ust, wcześniej w ogóle tego nie potrafiłam. Nauczyłam się lepiej migać w PJM (Alikson)

Jak rozwijam moje pasje na Łuckiej? Zacznijmy od tego, o jakie pasje nam chodzi, bo mam ich bardzo wiele. Nie zmienia to faktu, że Łucka bardzo mi pomaga w ich rozwijaniu. Zacznijmy od najbardziej oczywistej rzeczy – Młodzi Migają Muzykę. Bycie w tej grupie dało mi tak wiele, że nie starczyłoby miejsca na rozpisanie tego wszystkiego. Muzyka, montaż, kamera, tego wszystkiego nauczyłem się tam. Łucka to także życie, prywatne i towarzyskie. W internacie uczysz się samodzielności, tak jak ja, a oprócz tego poznajesz wielu przyjaciół, których widzisz tak często, że stają się częścią twojego życia. Niektóre z tych przyjaźni mogą nawet potrwać lata, kto wie? Nie będę się rozpisywał, po prostu wpadnij i przekonaj się! (Jakub „Kuliusz” Kula)

Dzięki zajęciom w szkole rozwijam się, poznaje nowych kolegów, mamy fajnych nauczycieli. Szkoła jest dobrze wyposażona, z czego można korzystać. Warto tu przyjść do szkoły, a potem dostać się na dobre studia (Desiro)

Szkolna Liga Siatkówki na Łuckiej jest od września 2014 roku. Rozgrywamy mecze z innymi szkołami z Warszawy i okolic. Mecze są na wysokim poziomie, dzięki czemu szybciej zbieramy doświadczenia. Potrzebujemy tego, żeby być lepszymi. Chcemy wygrywać, jak to zrobić? Po prostu! Trzeba znać technikę, dużo, ćwiczyć, mieć dobrą atmosferę w drużynie i to wystarczy! Zacząłem grać w siatkówkę w gimnazjum, to moja pasja. Dlaczego akurat siatkówka? Mam to po Ojcu! Gram w Lidze, dzięki temu szybciej uczę się techniki przyjmowania, atakowania, podawania itp. Gram w siatkówkę, bo to lubię. Cieszę się, że mogę to robić na Łuckiej (Damian)

Jak się rozwijam w szkole? W czwartki chodzę na zajęcia koła teatralnego, we wtorki też, ale to zajęcia ze słyszącymi. Codziennie uczę się w szkole i rozwijam (Karolina Bartosiewicz)

Szkoła na Łuckiej jest najlepsza, mam tu wielu dobrych przyjaciół. Poziom nauczania jest dobry, co daje nam możliwość rozwoju i osiągniecie czegoś w przyszłości. Nauczyciele nieźle migają. Moją pasję rozwijam na warsztatach muzycznych w grupie MMM. Kocham klimat tych zajęć, dają nam one radość, uczę się tam dużo różnych rzeczy, np. kreatywności w pracy z kamerą, tłumaczenia tekstów na PJM, poznawania języka polskiego, w tym rozumienia metafor. Nasze dyskusje pobudzają do myślenia i szukania ciekawych pomysłów oczywiście. Wspólnie gotujemy, a w czasie przerwy rozmawiamy na ciekawe tematy. Obowiązkowo jest przy tym dużo śmiechu (Agata)

Anna Stopińska
dyrektor Ośrodka