You are here: Home » Edukacja i wychowanie » Dlaczego warto czytać?

Dlaczego warto czytać?

Czytanie to najwspanialsza umiejętność pod słońcem! Co by było gdybyśmy nie umieli czytać? Nie moglibyśmy poznawać wspaniałych światów, począwszy od wielkiego świata fantastyki, po nieskończony świat przeróżnych zdarzeń, opisów przyrody, wspaniałych bohaterów. Dzięki czytaniu możemy stale się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty.
Nie zawsze ludzie mogli z taką łatwością, jak dziś korzystać z dobrodziejstw czytelnictwa. Przez tysiąclecia książka rękopiśmienna była dostępna tylko dla nielicznych ludzi wykształconych i zamożnych. W Egipcie i Mezopotamii służyła sprawowaniu władzy, praktykowaniu kultu religijnego i rozwojowi nauki. Publiczność czytająca wytworzyła się już w helleńskiej Grecji — stanowili ją uczeni, kupcy, inteligencja zawodowa, młodzież szkół średnich i akademickich, rapsodowie. Rzymianie zamiłowanie do ksiąg przejęli od Greków. U schyłku republiki i w czasach cesarstwa czytali nie tylko przedstawiciele warstw zamożnych, lecz także wykształceni niewolnicy i wyzwoleńcy. Patronat nad książką po upadku cesarstwa rzymskiego przejął Kościół. W Europie, we wczesnym średniowieczu, warstwa ludzi umiejących czytać w języku łacińskim była nieliczna, oprócz kleru byli to członkowie rodzin panujących i niektórych rodów rycerskich. Dalsze poszerzanie się kręgów ludzi czytających było uwarunkowane rozwojem szkolnictwa, powstaniem uniwersytetów, a od XIIIw. literatury świeckiej w językach narodowych. Odbiorcami książki stali się przedstawiciele rycerstwa, patrycjatu miejskiego, rzemieślników, młodzież uniwersytecka i uczniowie szkół kościelnych.
Dzisiaj nikt z nas nie ma problemu z dotarciem do słowa czytanego. Wszechobecne księgarnie prześcigają się w promowaniu książek o różnorodnej tematyce, organizowaniu spotkań autorskich, przecen i wyprzedaży. Są to akcje mające na celu zachęcanie do czytania. Na ogromną rolę czytelnictwa zwracają uwagę pisarze, nauczyciele, pedagodzy. Wszyscy podkreślają korzyści, jakie daje nam czytanie.

Najważniejsze z nich to:
1. Poszerzanie słownictwa. Gdy czytamy książki, czasopisma czy chociażby codzienne brukowce, poznajemy nowe słowa i ich znaczenie, dzięki czemu poszerzamy zasób słownictwa.
2. Rozwój wyobraźni. Kontakt ze słowem pisanym umożliwia nam przenoszenie się w inny, abstrakcyjny świat. Wyobrażamy sobie sytuacje i wydarzenia ukazane w książce, „wchodzimy” w inną rzeczywistość.
3. Zasady pisowni. Poprzez czytanie zapamiętujemy słowa, dzięki czemu nie popełniamy błędów ortograficznych. Po prostu, zapamiętujemy poprawny zapis, a potem go odwzorowujemy.
4. Nauka myślenia. W jaki sposób czytanie uczy nas myślenia? W bardzo prosty – zmusza mózg do aktywności, która przyczynia się do twórczego i bardziej produktywnego myślenia. Dzięki czytaniu mamy więcej pomysłów i stajemy się bardziej kreatywni!
5. Poprawa pamięci. Czytanie wpływa bardzo pozytywnie na naszą pamięć. Zwiększa zdolność koncentracji, kojarzenia faktów i analizowania.
6. Relaks i odprężenie. Czytanie obniża poziom stresu, więc ma bardzo dobroczynne działanie na nasze skołatane nerwy. Jak przyjemnie po ciężkim, wyczerpującym dniu usiąść z książką w ręce, przenieść się w świat stworzony przez autora i zapomnieć o wszystkich ważnych lub mniej ważnych sprawach. Po przeczytaniu pozytywnej, „mądrej” książki można całkiem inaczej spojrzeć na własne życie.

Wszystkie te argumenty podkreślają wartość i znaczenie czytelnictwa. I nie tłumaczmy się, że nie mamy czasu, nie chce nam się lub nie wiemy, co wybrać do czytania. Czas, jeżeli tylko chcemy, zawsze się znajdzie, ochota jest kwestią wewnętrznej motywacji, a książek czy czasopism jest tak wiele, że dla każdego coś się znajdzie. Szeroka oferta księgarń i bibliotek stoi przed nami otworem. Sięgajmy więc po książki, bo naprawdę warto!

Przyjemnego czytania 🙂

Ilona Nartowska