You are here: Home » Edukacja i wychowanie » Gazetka szkolna – kiedyś i dzisiaj

Gazetka szkolna – kiedyś i dzisiaj

Dokładnie 28 września bieżącego roku minęło 40 lat, odkąd ukazał się pierwszy egzemplarz gazetki szkolnej, znanej obecnie pod nazwą „Czy wiesz?”. Jej pierwowzór również miał taką samą nazwę, ale był uznawany nie za gazetkę szkolną, lecz „Szkolny biuletyn informacyjny”. Od 1975 roku był opisany jako szkolna pomoc dydaktyczna, jako gazetka samorządowa jest wydawany od 1986 r. aż do teraz. (…) Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat wiele się zmieniło. Zmienił się styl pisania, sposób tworzenia poszczególnych artykułów. Dokonały się przemiany w treści, ciągle powstawało coś nowego, a z kolei niektóre tematy, wcześniej popularne, szły w zapomnienie. Tak jest po dziś dzień. Nieodłączna część historii OSWG, jaką bez wątpienia jest „Czy wiesz?” przez te wszystkie lata przeszła metamorfozę. (…) Czekamy na kolejną czterdziechę (…). A gdybyście chcieli lepiej poznać historię „Czy wiesz?”, to wiele egzemplarzy znaleźć możecie w szkolnej bibliotece. Zapraszam do lektury Legionowiak (Fragment artykułu z gazetki „Czy wiesz?”, listopad 2014. Autorem jest jeden z naszych uczniów). W skład zespołu redakcyjnego wchodzą wszyscy chętni uczniowie, to znaczy tacy, którzy chcą coś robić, dzielić się swoimi przemyśleniami i realizacją swoich pomysłów.
Tematyka gazetki, sposób jej realizacji oraz redakcja omawiana jest na cotygodniowych spotkaniach zespołu redakcyjnego. Nie ma przymusu, ale jest ogrom chęci do wspólnych rozmów, oceny tego co robimy oraz realizacji nowych pomysłów. W roku jubileuszowym w naszej gazetce pojawiły się nowe działy: konkursy z nagrodami; dialog językowy – czyli jak pisać poprawnie to co myślimy w PJM; kąciki ciekawej książki i filmu; „cichy bohater” – prezentacja osób, które robią wiele pożytecznych rzeczy, a nie mówią tego głośno; podziękowania i pozdrowienia dla tych wszystkich, którym jesteśmy za coś wdzięczni; słownik wyrazów trudnych, które wystąpiły w artykułach; dział ciekawostek pt. „Czy wiesz, że…”. Są również wywiady, reportaże i stale od lat prowadzone działy- krzyżówki, artykuły nauczycieli.
Staramy się na bieżąco informować swoich kolegów o tym co się dzieje ważnego w Ośrodku. Prezentujemy ciekawe artykuły: jak się uczyć, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, jak być samodzielnym, jak dokonywać trudnych wyborów. Jak w każdej gazetce – my piszemy, a korektor (nauczyciel-opiekun) sprawdza czy jest to napisane poprawnie.
Mamy wciąż wiele pomysłów i planów. W tym roku dodatkami do gazetek były płyty z utworami muzycznymi, hymnem Polski, życzeniami oraz specjalne wkładki związane z głównym tematem gazetki. Nawiązaliśmy współpracę z Kołem Młodego Tłumacza działającym w naszym Ośrodku.
W tym roku udało nam się stworzyć cztery gazetki . Przed nami jeszcze trzy kolejne numery, a ostatni numer mamy nadzieję stworzyć w całości na płycie. Serdecznie zapraszamy przyszłych uczniów do współpracy.

Barbara Puczyńska
Redakcja gazetki „Czy wiesz?”